Czym jest Krajowa Izba Biopaliw?

Portal poświęcony jest tematyce alternatywnych źródeł energii, w tym biopaliw płynnych. Naszym celem jest również promocja obszarów wiejskich związanych z przetwórstwem rzepaku. W portalu możecie Państwo znaleźć informacje o Krajowej Izbie Biopaliw, jak również zdobyć wiedzę na temat przetwórstwa rzepaku, technologii wytwarzania biopaliw czy inwestycji związanymi z alternatywnymi źródłami energii.

Czytaj więcej

Komentarze i opinie

W tej części portalu prezentujemy nasze opinie i stanowiska na najbardziej aktualne tematy poruszane w szeroko pojętych mediach, a które związane są z sektorem biopaliw.

Czytaj więcej

Drucken
PDF
09
Dez

COPA-COGECA apeluje o odrzucenie kompromisowej propozycji Prezydencji Litewskiej w sprawie biopaliw

There are no translations available.

copa-cogeca

Przed zaplanowanym na 12 grudnia br. Posiedzeniem Rady Ministrów UE ds. Energii Copa-Cogeca wystosowała apel do decydentów politycznych o odrzucenie propozycji kompromisowej prezydencji litewskiej, zgodnie z którą ograniczono by stosowanie biopaliw z roślin uprawnych do 7% oraz wprowadzono by czynniki ILUC na poziomie raportowania. Propozycja ta nie opiera się na faktach naukowych, zagraża tysiącom miejsc pracy na obszarach wiejskich oraz dostawom pasz, a także szkodzi wiarygodności instytucji UE.

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział: „W rolnictwie i przemyśle dokonano olbrzymich inwestycji na rzecz sektora biopaliw po tym, jak w 2006 r. instytucje europejskie porozumiały się co do tego, że do 2020 r. 10 % paliw wykorzystywanych w transporcie ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Propozycja ograniczająca udział biopaliw do 7% jest nie do przyjęcia i nadszarpnie wiarygodność instytucji UE. Takie posunięcie zagrozi unijnym celom w kontekście energii i zmiany klimatu, dostawom pasz i 200 000 miejsc pracy, szczególnie na obszarach wiejskich. Produkty uboczne produkcji biopaliw konwencjonalnych, takie jak mączka rzepakowa, wysłodki buraczane i wywar gorzelniany zbożowy suszony odgrywają istotną rolę na rynku białek paszowych oraz w unijnym łańcuchu dostaw żywności, gdzie UE rejestruje coraz poważniejsze niedobory”.

Co więcej, propozycja dotyczące ujęcia czynników ILUC w zgłaszaniu emisji w ramach obydwu dyrektyw nie opiera się na dowodach naukowych. Model IFPRI wykorzystany w raporcie nie nadaje się do precyzyjnego oszacowania zakresu zmiany użytkowania gruntów i wynikających z niej emisji gazów cieplarnianych ze względu na poważne problemy metodologiczne oraz uchybienia w weryfikacji danych. Propozycja kompromisowa szkodzi unijnej produkcji biopaliw, nie promując jednak dobrych praktyk środowiskowych w krajach spoza UE, gdzie to właśnie zachodzi zmiana użytkowania gruntów.

„Należy również odrzucić wielokrotne liczenie, jako że wprowadza ono obywateli w błąd co do rzeczywistego poziomu zasobów odnawialnych. Z powyższych względów, Copa-Cogeca nawołuje do decydentów UE o odrzucenie tej propozycji. Wysłaliśmy pismo do kluczowych osób zaangażowanych. W poniedziałek 9 grudnia w czasie konferencji prasowej z udziałem całego łańcucha dostaw biopaliw UE, od rolników, poprzez tłocznie, dystrybutorów, aż po producentów, przedstawimy naszą opinię odnośnie propozycji” – dodaje Pekka Pesonen.

źródło: Copa-Cogeca

reklama-baner-220x220

Zapraszamy do skorzystania z oferty reklamowej Krajowej Izby Biopaliw!
Zapoznaj się z cennikiem i złóż zamówienie poprzez formularz

PROMOCJE I UPUSTY!!!


 

Partnerzy

epure ebb
gospodarz KulturaWsi
kzprirb__nowe pspo

CzystaEnergia

pib
ksow lir
ogrzewnictwo ocenagospodarstwa

Biotechnologia

REFLEX_logo300
inig pimot

exposilesia


Szybki kontakt

STOWARZYSZENIE KRAJOWA IZBA BIOPALIW
ul. Grzybowska 2 lok. 49
00-131 Warszawa
Tel./fax.: +48 22 436 06 11
E-mail

 

 

rzetalna_firma