Czym jest Krajowa Izba Biopaliw?

Portal poświęcony jest tematyce alternatywnych źródeł energii, w tym biopaliw płynnych. Naszym celem jest również promocja obszarów wiejskich związanych z przetwórstwem rzepaku. W portalu możecie Państwo znaleźć informacje o Krajowej Izbie Biopaliw, jak również zdobyć wiedzę na temat przetwórstwa rzepaku, technologii wytwarzania biopaliw czy inwestycji związanymi z alternatywnymi źródłami energii.

Czytaj więcej

Komentarze i opinie

W tej części portalu prezentujemy nasze opinie i stanowiska na najbardziej aktualne tematy poruszane w szeroko pojętych mediach, a które związane są z sektorem biopaliw.

Czytaj więcej

Drucken
PDF
28
Okt

Rewolucja na rynku paliw

There are no translations available.

Już pod koniec roku ruszy pilotażowa produkcja lubelskiego biopaliwa II generacji. Badaniami nad innowacyjnym biopaliwem i jego wdrożeniem na polski rynek zajmuje się firma EkoBenz z Lublina, a głównym koordynatorem projektu jest prof. Dobiesław Nazimek z UMCS.

- Firma EkoBenz powstała w 2006 r. jako spółka celowa do realizacji pomysłu prof. Nazimka. Mamy już krajowy patent na katalizator, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie syntetycznej ropy z alkoholu etylowego. Kończymy budowę własnego laboratorium i do końca roku planujemy uruchomić pilotażową linię produkcyjną, z której będzie "spływać" od 50 do 90 litrów ropy na godzinę - wylicza Dariusz Taras, wiceprezes zarządu EkoBenz.

- Z ropy syntetycznej, którą udało nam się uzyskać, można odseparować i złożyć takie same produkty jak w przypadku tradycyjnej ropy, czyli benzynę i inne produkty ropopochodne. Różnica jest jednak taka, że nasze biopaliwo nie zawiera ani siarki, ani azotu. Do tego, w czasie procesu produkcji wytwarza się dodatkowa energia, którą można magazynować lub przerabiać - tłumaczy prof. Dobiesław Nazimek. Plusem biopaliwa jest również jego cena i moc. Wyprodukowanie jednego litra kosztuje 3 zł, a energetyczność ma wynosić 44 i więcej megadżuli (dla porównania tradycyjne paliwa mają 42,7 megadżuli, a biopaliwa I generacji - ok. 26). - Chcemy również, żeby cena rynkowa była konkurencyjna, niższa niż tradycyjnych paliw - dodaje Taras.

Pierwsze minirafinerie produkujące syntetyczną ropę mają powstać w 2012 roku. Będą zlokalizowane w promieniu 20-25 km od Lublina. Na początek pracę znajdzie w nich ok. 85 osób. Surowca do produkcji biopaliwa dostarczą gorzelnie z naszego regionu.

Źródło: http://lublin.naszemiasto.pl

reklama-baner-220x220

Zapraszamy do skorzystania z oferty reklamowej Krajowej Izby Biopaliw!
Zapoznaj się z cennikiem i złóż zamówienie poprzez formularz

PROMOCJE I UPUSTY!!!


 

Partnerzy

epure ebb
gospodarz KulturaWsi
kzprirb__nowe pspo

CzystaEnergia

pib
ksow lir
ogrzewnictwo ocenagospodarstwa

Biotechnologia

REFLEX_logo300
inig pimot

exposilesia


Szybki kontakt

STOWARZYSZENIE KRAJOWA IZBA BIOPALIW
ul. Grzybowska 2 lok. 49
00-131 Warszawa
Tel./fax.: +48 22 436 06 11
E-mail

 

 

rzetalna_firma